Nagroda Wojewody dla Kapitana Gębary (2023)

,

W 2023 roku Wojewoda Kujawsko – Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz wyróżnił nagrodą „Za wybitne osiągnięcia żeglarskie na morzu” Kapitana Jerzego Gębarę,
członka Senioratu Kujawsko-Pomorskiego Kolegium Kapitanów Jachtowych.
Jest to najwyższe wyróżnienie w naszym regionie, przyznawane kapitanowi jachtowemu, którego zasługi i osiągnięcia na morzu winny być uhonorowane w sposób szczególny.
Poniżej laudacja wygłoszona 20.04.2023 roku przez Kapitana Bolesława Krystowczyka w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy w dniu wręczenia nagrody przez Wicewojewodę Pana Józefa Ramlau.


Szanowny Panie Kapitanie JERZY GĘBARA, Panie Wojewodo, Panie i Panowie kapitanowie, czcigodni goście. Drogi i Szanowny Laureacie !!!

Przypadł mi zaszczyt wygłosić Laudację w związku z przyznaniem Honorowej Nagrody Wojewody Kujawsko-Pomorskiego „Za wybitne osiągniecia żeglarskie na morzu” dla bydgoszczanina, żeglarza, harcmistrza i przyjaciela JERZEGO GĘBARY.

Kapitan Gębara jest jednym z najznakomitszych kapitanów jachtowych w Polsce o szerokim zakresie talentów organizacyjnych i wielu osiągnieciach żeglarskich. Niniejsza Nagroda jest przyznana za całokształt działalności żeglarskiej na morzu.

Do PANTEONU dotychczasowych laureatów nagrody Wojewody Kujawsko-Pomorskiego kapitan Jerzy Gębara, oprócz znakomitej wiedzy i praktyki morskiej, wnosi nową dodatkową wartość jaką jest: MORSKIE WYCHOWANIE, SZKOLENIE, ORGANIZOWANIE i EGZAMINOWANIE wielu pokoleń żeglarzy, sterników i kapitanów.
Jego wychowankami są laureaci wielu prestiżowych nagród żeglarskich, w tym również poprzedni laureaci nagrody Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Jego żeglarskie doświadczenie i osiągnięcia na morzu są imponujące, ale należy też powiedzieć o Jego działalności harcerskiej i społecznej, gdzie pełnił szereg
odpowiedzialnych funkcji do Komendanta Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej włącznie.

Za swoją pracę zawodową i społeczną został nagrodzony miedzy innymi:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi
  • Medalem Marszałka „Za zasługi dla województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • Złotą Odznaką „Zasłużony działacz żeglarstwa Polskiego”
  • wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnieniami.

Wracając „na morze” i do żeglarstwa:
Kapitan Jerzy Gebara urodził się 27.04.1953 roku we Wrocławiu ale już po 2-ch latach, wraz z rodzicami, zamieszkał w Bydgoszczy. Od najmłodszych lat związany jest z harcerstwem wodnym .Już w wieku 13 lat uzyskał stopień żeglarza, a w wieku 17 lat uzyskał uprawnienia instruktora żeglarstwa i był wtedy najmłodszym instruktorem w Polsce. Kapitanem bałtyckim został w wieku 25 lat, a kapitanem żeglugi wielkiej został w wieku 31 lat i był wtedy 3-cim kapitanem jachtowym w naszym województwie. Jest
również kapitanem motorowodnym, ratownikiem wodnym i płetwonurkiem.
W ciągu swojej aktywności żeglarskiej był:

  • organizatorem i kapitanem kilkudziesięciu szkoleniowych rejsów morskich po Bałtyku, Morzu Północnym, Atlantyku, Morzu Czarnym, Morzu Śródziemnym i Adriatyku na jachtach harcerskich ZJAWA, ZAWISZA CZARNY, BIESZCZADY, ODKRYWCA, oraz jachtach bydgoskich: Euros i Zentek
  • organizatorem i kierownikiem wyszkolenia żeglarskiego na kilkudziesięciu kursach żeglarskich dla kilku tysięcy dzieci i młodzieży w ośrodkach wodnych, klubach żeglarskich województwa i ośrodkach wodnych na terenie całego kraju
  • organizatorem i prowadzącym wiele kursów i szkoleń oraz egzaminatorem na stopnie morskie w tym kapitańskie
  • komendantem Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, komodorem ZHP, i do chwili obecnej jest komendantem Harcerskiego Ośrodka Wodnego w FUNCE (obecnie Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej)

Kapitan Jerzy Gębara jest współzałożycielem Kujawsko-Pomorskiego Kolegium Kapitanów Jachtowych i aktywnym członkiem Senioratu tego Kolegium. Jego osiągniecia żeglarskie można by jeszcze długo wymieniać ale to suche fakty, a ja chciałbym pokazać Laureata w sytuacjach ciekawych i niestandardowych…
Pozwolę sobie przypomnieć dwie takie sytuacje

  1. WYDARZENIE MIĘDZYNARODOWE
    Jest rok 1981 i do portu KOTKA na końcu Zatoki Botnickiej w Finlandii płynie w swój ostatni rejs DAR POMORZA pod legendarnym kapitanem Olechnowiczem. W asyście płynie POGORIA pod kapitanem Barańskim i inne jachty, która chcą brać udział w tej uroczystości. Z tej „drobnicy” na czas dopływa tylko bydgoski ZENTEK pod kapitanem Jerzym Gębarą. Przybyłe żaglowce i ich sławnych kapitanów wita mer miasta KOTKA i tym sposobem obok kapitana DARU POMORZA zostaje również powitany z wszelkimi honorami nasz 28 letni wtedy kapitan Jerzy Gębara. W ten sposób nasz Laureat zaistniał, po raz pierwszy, wśród największych sław polskiego żeglarstwa.
  2. WYDARZENIE to moje osobiste odniesienie do Laureata Chorwacja, płyniemy BAVARIĄ 32 i testujemy nowe żagle z pionowymi listwami. Wieje dość mocno.
    Jurek za sterem, a ponieważ lubi komfort to zawsze pod siedzeniem ma poduszeczkę. W wąskim przejściu między skalistymi wyspami trzeba zrobić błyskawiczny zwrot. Jurek wstaje i w tym momencie poduszeczka spod jego siedzenia wylatuje kilkanaście metrów za burtę. Jest bardzo mało miejsca i silnie
    wieje, więc mówię PIES OGRYZŁ PODUSZECZKĘ ZA 20 ZŁOTYCH ale Jurek rozkazuje ŁAP BOSAK traktujemy to jako manewr CZŁOWIEK ZA BURTĄ. Wykonuje kilka błyskawicznych zwrotów coś jakby „Manewr MONACHIJSKI” ale ze zwrotem przez rufę bez luzowania żagli. 30 sekund i poduszeczka jest na pokładzie. PERFEKCJA JAKIEJ NIE WIDZIAŁEM ANI PRZEDTEM ANI POTEM, a żegluję już ponad 50 lat.

KAPITANIE żeglowanie z Tobą to prawdziwa PRZYJEMNOŚĆ! GRATULUJĘ Ci NAGRODY, którą Pan Wojewoda za chwilę wręczy…
Laudację opracował i wygłosił w dniu 20.04.2023 Sekretarz Kolegium Kapitanów Jachtowych
Dr inż. Bolesław Krystowczyk